Szuperérzékenység alapok



Mit is jelent a szuperérzékenység?
A szuperérzékenység egy különleges idegrendszeri működést jelent, amelynek következtében a szuperérzékeny emberek másképp szereznek tapasztalatot a környezetről, a többi emberről, a világról. Kutatások támasztják alá, hogy többek között

  1. kifinomult az érzékszerveken keresztül történő érzékelés, mélyebb szintű ennek a feldolgozása
  2. könnyen kialakulhat túlstimulálódás, intenzíven hathatnak a saját vagy mások érzelmei, a környezeti ingerek, mások energiájának, és a testbeszéd magas szintű érzékelése, a nagyobb mennyiségű információ befogadás pedig lassabb információ feldolgozáshoz vezethet
  3. fejlett a mások felé megjelenített empátiás képesség, a vágy mások támogatására és hajlama lehet fokozott érzelmi reakciókra, az érzelmek mély megélésére
  4. a finom részletek magasabb szintű érzékelése, nagyfokú fogékonyság lehet a művészetek iránt, az életben megélhető szépségre, a természet csodáira.

Milyen arányban érinti a szuperérzékenység az embereket?
A szuperérzékenység egy velünk született minőség, amely örökölhető. Kutatások bizonyítják, hogy a társadalomban az emberek mintegy 15-20%-át érintheti ez az idegrendszeri működés.
Nők és férfiak között egyaránt megtalálható ez a működés.
A szuperérzékenység extrováltakat és introveltákat egyaránt érinthet, az utóbbiak között nagyobb arányban lehet találni szuperérzékeny embereket. A szuperérzékeny emberek mintegy 30 százaléka viszont extrovertált.
A szuperérzékenység már csecsemőkorban felfedezhető. Nagy előny, ha a szülő már gyerekkorban felismeri a szuperérzékeny működés jeleit, hogy megfelelő eszközökkel tudják segíteni gyermeküket érzelmeik kezelésében, az intenzív információ telítődés kezelésében. Felnőttkorukban így már jelentős eszköztárral rendelkeznek, hogy megéljék a szuperérzékenységben rejlő értékeket a magánéletükben és professzionális tevékenységeikben is.


Hogyan határozható meg a szuperérzékenység?
Az érzékenység meghatározható egy spektrumon és mérhető az erre kifejlesztett tudományos teszteken. Az emberek egy része ezeken egészen magas pontszámot mutat, mások közepeset, vagy alacsonyat. A magas pontszámok több kihívást jelentenek, de több előnnyel és áldással is járnak, amennyiben a szuperérzékeny ember megtanulja ezt jól kezelni.
Tudományos elnevezése sensory processing sensitivity, amely a magasfokú érzékelésre utal. Angol nyelvű megnevezése, highly sensitive person, gyakori rövitítése HSP.

Milyen idegrendszeri különbségeket találtak a kutatók szuperérzékeny emberek esetében?
A kutatások az agyi működésben is eltéréseket találnak. Például az amygdala, amely a fight-flight-freeze (harcolás, menekülés, lefagyás) területekért is felelős agyterület, élénkebb aktivitást mutat HSP emberek esetében akkor is, amikor nincs tényleges veszélyforrás. Szerencsére számos olyan technika létezik, amellyel az agy jól tréningezhető és ennek a területnek a fokozott működése csillapítható.
Élénk működés figyelhető meg az agy insula területén is, amely magasabb szintű tudatos felismeréseket tesz lehetővé.
Aktívabban működnek a tükörneuron idegsejtek, ennek következtében például jelentősebb mértékben érzékelheti mások érzelmeit és nagyobb együttérzéssel reagálhat rájuk.
Kutatók úgy találják, hogy ennek a minőségnek a megjelenése a túléléshez köthető. Az evolúciós fejlődés során a HSP emberek gyakran töltöttek be gyógyító, vezető, spirituális szerepet és ilyen módon segítették a törzs túlélését, fennmaradását.

Hogyan fedezték fel a szuperérzékenységet?
A témát először Dr. Elaine Aron pszichológus, egyetemi professzor tárta fel 1991-ben, aki saját terápiás folyamatában ismerte fel szuperérzékeny működését. Folytatta kutatásait és The Highly Sensitive Person – How to thrive when the world overwhelms you címmel publikálta könyvét. Azóta pedig számos további kutatás és publikáció látott napvilágot a témában. Ennek során kiderült, hogy ez a jelenség az állatvilágban is ismert.

Hogyan bánhatsz jól magaddal szuperérzékenyként?
  1. a szuperérzékenységed felfedezésével és elfogadásával
  2.  perspektíva váltással, ha új szemszögből nézel rá ennek a minőségnek az értékeire és körüljárod azt is, hogy milyen kihívásaid adódnak ebből
  3.  ha határokat húzol és megtanulsz olyan technikákat, eszközöket, amelyek jótékonyan védenek a kifáradástól, túlstimulálódástól, kiégéstől
  4.  ha jó minőségben táplálod, töltöd szervezeted, lelked
  5.  ha növeled tudatosságod, hogy mi az, ami eddig jól működött számodra, hogy jobban boldoguljál fokozott érzékenységeddel, és ezt fenntartod vagy még többet csinálod
  6.  ha csatlakozni tudsz egy szuperérzékeny közösséghez és megoszthatod a tapasztalataidat és tanulhattok egymástól
  7.  ha szakemberek támogatásával hatékony eszközöket, módszereket sajátítasz el, hogy minél jobban élvezd a szuperérzékenységed és hatékonyan kezeld az ezzel járó kihívásokat

Mi nem szuperérzékenység?
  • nem működési zavar
  •  nem betegség
  •  nem gyengeség
  •  nem feldolgozatlan traumából eredő fokozott érzékenység

Mit okozhat hosszútávon, ha valaki nem tanulja meg a szuperérzékenysége megfelelő gondozását?
  • túlstimulálódást
  • fáradtságot
  •  magas szintű stressz hormont
  •  kiégést
  •  depressziót
  •  szorongást
  •  másoktól való izolálódást

Kik mutatnak vagy mutattak szuperérzékenységet a híres emberek között?
Többek között Martin Luther King, Gandhi, Einstein, Carl Gustav Jung, Mozart, Newton, Edison, Teréz Anya, Princess Diana, John Lennon, Nikole Kidman, Jane Godall, Dalai Lama, Deepak Chopra, Barbara Streisand, Elton John, Celine Dion


Milyen munkaterületeken és foglalkozásokban kamatoztatható jól a szuperérzékeny működés?
Nagy előnnyel járhat a gyógyító, támogatói és segítő szakmákban. A szuperérzékeny ember mély megértéssel tudja fogadni mások kihívásait. Különleges mértékben tud ráhangolódni mások érzéseire, belső megéléseire, energiájára. Fejlett intuíciója és megérzései hozzájárulhatnak a támogatói folyamat sikerességéhez.

Megerősítve a belső stabilitást, a szuperérzékeny működés számos pozitív minőséget nyújthat egy vezetőnek is, hiszen jól érzékelheti a nagy képet és a részleteket is. Kiválóan inspirálhat, felhatalmazhat, megérthet és támogathat másokat a fejlődésükben.

A HSP emberek ki tudnak teljesedni a művészeti tevékenységekben is, hiszen átlag feletti a képzelőerejük. Különlegeset alkothat az irodalomban, filmművészetben, alkotói folyamatokban, olyan foglalkozásokban, amelyekben kamatoztatni tudja kreativitását, innovatív gondolkodásmódját.
El tudnak mélyedni az információ feldolgozásban, így a kutatás, programozás területén is hasznosítható a HSP működés.

Egy 2011-es kutatás szerint a HSP munkatársak a legmagasabban teljesítő munkatársak között vannak vezetőik szerint. (2011 Bhavania Shrivastava UK)

Megtalálható a szuperérzékenység az állatvilágban is?
Igen, mintegy 100 állatfajt is vizsgáltak, ahol voltak olyan egyedek, amelyek HSP jegyeket mutattak. Ők azok, akik például legelőször képesek figyelmeztetni a veszélyre, hiszen rendkívül érzékenyen érzékelik a környezet jeleit.

Milyen értéket jelenthet a szuperérzékenység a világnak?

Mélyen hisszük, hogy minden ember egyediségével, annak kiteljesítésével teremthet értéket a világban. A szuperérzékeny emberek kifinomult érzékelésükkel, empátiás képességükkel, intuíciójukkal, kreativitásukkal, jó eséllyel adhatnak új irányvonalakat, láthatnak meg, vagy hozhatnak létre. Olyan lehetőséget, amelyek előrevivőek, gyógyítóak, hasznosak a világ számára. Mindez pedig harmóniába kerülhet átlagos érzékenységet mutató embertársaik által nyújtott stabilitással és biztonsággal. A szuperérzékenység nem jobb, vagy rosszabb, mint az átlagos érzékenység.

                   
Gaál Zita
Business, Team és Szuperérzékenység  Coach
Polyák Ildikó
Transzformációs Coach és Mentor



Felhasznált irodalom
Dr. Elaine Aron - The Highly Sensitive Person – How to thrive when the world overwhelms you
Janine Ramsey – Highly Sensitive People in the Workplace – from shame to fame



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése